Nowa rodzina A GNSS od Stonex - nowe możliwości

Nowa rodzina A GNSS od Stonex - nowe możliwości

Z radością przywitaliśmy nową rodzinę GNSS Stonex serii A. Już dostępne modele z linii S900, S850 i S700 -wszystkie z magicznym czerwonym A. Jak wiadomo to jeszcze nie koniec nowości na ten rok ale na dzień dzisiejszy, czyli środek kwietnia 2020 -te już mamy!

Dlaczego tak entuzjastycznie witamy tą  rodzinę -bo to kolejny przełom! Najnowsza technologa wykorzystana do budowy tych odbiorników, sprawia, że są one nawet o kilkadziesiąt procent wydajniejsze od poprzedników. Ale powoli..

Nowe odbiorniki GNSS Stonex, to kompletnie nowa rodzina sprzętu o całkowicie nowych parametrach i możliwościach. Zgodnie z zapowiedzią na targach Intergeo 2019 Stonex na ten rok zaplanował przemianę wszystkich rozwiązań GNSS-RTK. Jako przełom, po raz pierwszy w zastosowanych instrumentach, wszystkie główne komponenty pochodzą z własnej rodziny Stonex-Unistrong - Hemisphere. To ruch innowacyjny i przyszłościowy, ale aby odnosić sukcesy, trzeba iść do przodu i zainwestować  w tę myśl.

Nowa płyta GNSS i kluczowe rdzenie stabilnej i pewnej pracy

Tak więc robimy krok w przyszłość – P40 a raczej PHANTOM 40 GNSS. Ta przełomowa płyta zawdzięcza swą wyjątkową konstrukcję podstawowym rdzeniom: Lyra II, Aquila i Cygnus. To na cześć trzech konstelacji, których łączna, wypadkowa kombinacja najjaśniejszych gwiazd, tworzy układ Trójkąta Letniego. Jako całość złożona z mniejszych, ale nie mniej ważnych elementów.

Lyra II jako jedne z trzech podstawowych rdzeni dostarcza najnowszą technologię ASIC (wyspecjalizowany układ scalony) zaprojektowaną do potrzeb GNSS. Daje nam możliwość wykorzystania 800 kanałów, odbierania i niezależnego wykorzystywania wszystkich dostępnych konstelacji i kanałów stosowanych obecnie jak i w przyszłości a w tym AltBOC i BS-ACEBOC, BeiDou Phase2 i Phase3, L5, L6-D, L6-E. Daje możliwość bardzo szybkiego pozyskania rozwiązania przy jednoczesnym pełnym wsparciu i synchronizacji np. GNSS/IMU jako nowy standard wzajemnej współpracy.

Aquila to z kolei nowy moduł ASIC szerokopasmowego przetwornika sygnału śledzący wszystkie dostępne obecnie systemy GNSS: GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, SBAS oraz ATLAS® L-Band. Nowa architektura pozwoliła znacząco zredukować liczbę komponentów, przez co zwiększa się wydajność i niezawodność oraz zmniejszyć pobór mocy a co za tym idzie również temperaturę systemu.

Cygnus to trzeci, główny rdzeń – najnowszy system przeciwzakłóceniowy. Jego podstawa to cyfrowy przetwornik analizy spektrum oraz filtracji, który poprawia jakość odbieranych sygnałów.

Te trzy technologie przekładają się na komfort i jakoś pracy. Krótszy czas inicjalizacji i re-inicjalizacji. Powtarzalność pomiarów. Pewna, poprawiona dokładność. Możliwość korzystania ze wszystkich konstelacji lub z każdej osobno. Wymienność sygnałów i możliwość równoczesnej pracy i uwzględniania wszystkich sygnałów z satelitów.

Technologia aRTK jako standard i ATLAS™ jako opcja

Wszystkie odbiorniki z oznaczeniem A mają w standardzie technologię aRTK. Jest to unikalna technologia zastępczej korekty do podtrzymania rozwiązania Fixed i utrzymania dokładności. Co to znaczy? To znaczy, że jeżeli w czasie pomiaru RTK nasz operator przerwie nasze połączenie lub wystąpi chwilowy problem u dostawcy korekt a my stracimy poprawki RTK lub RTN, automatycznie odbiornik przełączy się w tryb aRTK. Ten tryb pozwoli utrzymać rozwiązanie Fixed dzięki dodatkowym korektom satelitarnym nawet do 20 minut. Dokładności w tym czasie będą powoli, nieznacznie spadać, ale po ok 10 minutach nadal mamy pojedyncze centymetry 2-3 cm. Oczywiście, jeżeli w międzyczasie nasze połączenie ze stacją się poprawi od razu dostajemy milimetrowe dokładności. Wszystko to dzieje się automatycznie bez przerw w pracy i udziału użytkownika! Co ważne aRTK jest standardem dla wszystkich odbiorników z nowej serii Stonex A w 2020 roku.

Dla tych, którzy mają jeszcze większe wymagania co do niezawodność wykorzystania technologii RTK opcjonalnie w serii Stonex A można wykupić subskrypcję technologii ATLAS™. Ten ogólnoświatowy, dystrybuowany bezpośrednio przez satelity, system korekt całkowicie może zastąpić korekty naziemne na całym globie. Dostępne są  różne pakiety korekty ATLAS™ dające sub-metrowe, decymetrowe i centymetrowe dokładności. Nie potrzeba stacji bazowej, nie potrzeba GSM ani radia. Nie ważne czy to środek Polski, czy pustyni Kalahari, Wyżyna Tybetańska czy środkowy Meksyk. Zawsze będziesz w zasięgu.

Czym zaskakuje nowa linia GNSS Stonex „A”

To co może nas zaskoczyć, to praca z pojedynczymi milimetrami dokładności – tak 5mm to dokładność położenia jaką możemy otrzymać z pomiarów RTK/RTN!

Pomiar pod drzewami – w obszarach naszych testów okazuje się, że zakres gdzie możemy dokonać pomiarów zwiększył się nawet o 45% względem wcześniejszych, bardzo udanych modeli. Oczywiście zdarzają się gęste lasy gdzie możemy mieć kłopoty z szybkim otrzymaniem rozwiązania Fixed ale do niedawna nawet byśmy tam nie próbowali mierzyć.

Integracja wszystkich dostępnych konstelacji i sygnałów. Widok ponad 30 satelitów to codzienny stan dla tego odbiornika -i mówimy o terenie naszego kraju a nie specjalnie określonych obszarach.

Czas inicjalizacji i re-inicjalizacji – szkoda to opisywać, trzeba to zobaczyć! Jest tak szybki jak jeszcze żaden sprzęt wcześniej. Przy tym dokładny i powtarzalny.

Wbudowana technologia aRTK w standardzie i opcjonalnie możliwość korzystania z technologii ATLAS™.

Wyjątkowy system redukcji sygnałów odbitych i praca w warunkach miejskich. A dzięki wykorzystaniu dodatkowych możliwości technologii w odbiornikach Stonex, jak zintegrowana e-libella czy system IMU, możliwości szybkiego pomiaru nawet elementów dotychczas niedostępnych -narożnik budynku, studzienka pod zaparkowanym samochodem, czy nawet rzędna okienko w suterenie. Trzeba się przestawić, że zakres wykorzystania GNSS zwiększa się!

 

 

 

Zapisz się na newsletter